Nejhezčí cyklostezky v Česku, které zvládnou hravě i děti


 

Milovníkům cykloturistiky začíná nejlepší část roku. Nejčastěji vyrážejí zdolávat cyklostezky ve svém okolí, ale výjimkou nejsou ani dovolené s kolem po republice. Máme pro vás několik tipů na krásné trasy.

 

Labská stezka

Labská trasa podél břehů řeky je známou mezinárodní dálkovou cyklostezkou. Vede převážně Německem a cesta v Saském Švýcarsku rozhodně stojí za to. Nicméně v Česku má pěkných 370 kilometrů a vede přes čtyři kraje, přičemž po cestě potkáte řadu pamětihodností (označení je cyklotrasa č. 2). V rámci středočeského kraje určitě doporučujeme okruh, který spojuje lázeňské město Poděbrady s královským městem Nymburk. V Ústeckém kraji se zase můžete vydat z Litoměřic do Roudnice nad Labem a navštívit Lobkowiczký zámek nebo horu Říp.

 

Labská stezka vede Roudnicí nad Labem

Foto: Richard Semik, Shutterstock.com

 

 

Z Prahy na Karlštejn

Který pražský cyklista nikdy nejel z Prahy na Karlštejn? Moc jich asi nebude. Na výběr máte vícero tras různých náročností, rodiny s dětmi ale nejčastěji volí trasu z centra hlavního města podél Vltavy do Lahovic, a následně údolím kolem Berounky, to jedete skoro celou dobu po rovince. Cíl cesty je jasný: procházka kolem hradu Karlštejn, případně přímo návštěva hradu. V okolí je navíc dost možností, kde se najíst a občerstvit. A když dojdou síly, do Prahy se dostanete pohodlně vlakem.

 

Pražáci si oblíbili cyklostezku ke hradu Karlštejn. Celá zabere přibližně tři hodiny, ale můžete kousek popojet vlakem

Foto: Egeris, Shutterstock.com

 

Baťův kanál

Stezka vedoucí podél Baťova kanálu s malebnými scenériemi v okolí patří na Moravě k těm nejkrásnějším. Po březích řeky Moravy a říčky Radějovky můžete urazit až osmdesáti kilometrovou trasu z Kroměříže do Hodonína. Velmi oblíbený je úsek mezi přístavy Petrov a Strážnice, kde se nachází také hezký kemp. Stezka je bezproblémová, a tedy ideální pro rodiny s dětmi, a dospělí možná na konci dne ocení, že na ni krásně navazuje síť vinných sklípků.

 

Na stezce budete míjet i různé obytné lodi

Foto: Profimedia.cz

 

Okolo Třeboně

Jižní Čechy jsou známou cyklistickou baštou, a pokud bychom měli uvést jen jediné město, které můžete dokonale obkroužit, pak je to TřeboňTrasa vedoucí kolem Třeboně je zároveň naučnou stezkou, kde na děti čeká řada zastávek s tematickými úkoly. Startuje u rybníka Svět a končí před branami města, celkem má 39 km. Po cestě se můžete kochat vyhlášenými třeboňskými rybníky nebo zastavit u rašeliniště či dubového lesa jménem Soví, kde jsou k vidění vzácné druhy ptactva.

 

Na cestě okolo Třeboně čekají na děti zajímavé úkoly

Foto: Tereza Matousova

 

Českým rájem

Scenérie Českého ráje patří mezi to nejkrásnější, co naše příroda nabízí. Díky dobré síti stezek není divu, že cykloturistika je zde značně rozšířená. Je sice pravda, že na některých si dáte víc do těla, odměnou vám pak ale budou famózní výhledy na skalní město a okolní zeleň. Oblíbená cyklotrasa začíná v Turnově a je dlouhá skoro 50 km. Během ní se podíváte k hradu Kost, prohlédnete si skalní útvary a zříceninu hradu ve Valečově, a skončíte opět v Turnově. Variant je ale mnohem víc, po cyklostezkách se můžete dostat třeba i k pískovcovým skalám, kde se natáčela část filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

 

Zbytky hradu Valečov

Foto: Daniel Prudek, Shutterstock.com

 

Zdroj: Prozeny.cz